Regulamin Komisji Etyki Zawodowej
REGULAMIN KOMISJI ETYKI ZAWODOWEJ MAŁOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA RZECZOZNAWCÓW MAJĄTKOWYCH W KRAKOWIE
ROZDZIAŁ I. Przepisy ogólne
§ 1
1. Komisja Etyki Zawodowej Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych zwana w dalszej części „KEZ” jest zespołem powołanym do oceny postępowania rzeczoznawców majątkowych w zakresie naruszenia zasad etyki zawodowej o których mowa w art. 175 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. zwanej w dalszej części regulaminu ustawą ogn oraz zasad Kodeksu Etyki Zawodowej Rzeczoznawców Majątkowych, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, uchwalonego w dniu 9.09.2004 r.
2. Ocenie podlega postępowanie związane z wykonywanym przez rzeczoznawców majątkowych czynności, o których mowa w art. 174 ust.3 i 3a ustawy ogn.
3. KEZ rozpatruje ponadto:
- spory wynikłe pomiędzy członkami Stowarzyszenia,
- sprawy dotyczące naruszenia przez członków postanowień Statutu Stowarzyszenia, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia
- inne działania członków na szkodę Stowarzyszenia
§ 2
1. Członkiem KEZ może być powołany rzeczoznawca majątkowy:
1) posiadający co najmniej 5-letnią praktykę w szacowaniu nieruchomości,
2) posiadający co najmniej 2-letnią przynależność do Stowarzyszenia
3) o nienagannej postawie etycznej i moralnej.
2. KEZ w składzie 5 osobowym powołuje Walne Zebranie w głosowaniu tajnym.
3. Ukonstytuowanie się Komisji Etyki Zawodowej w składzie:
- przewodniczący
- sekretarz
- członkowie – 3 osoby
następuje na pierwszym posiedzeniu KEZ.
§ 3
Obowiązek przestrzegania etyki zawodowej dotyczy wszystkich rzeczoznawców majątkowych, będących członkami Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych.
ROZDZIAŁ II. Tryb prowadzenia postępowania
§ 4
1. Postępowanie przez KEZ zostaje wszczęte na podstawie pisemnego wniosku osób lub instytucji mających interes prawny lub posiadających informacje o postępowaniu członka Stowarzyszenia niezgodnym z zasadami etyki.
2. Zasady prowadzenia postępowania KEZ:
1) Przewodniczący KEZ rozpatruje wnioski i kwalifikuje je do dalszego postępowania, względnie wniosek odrzuca. Odrzucony wniosek wymaga pisemnego uzasadnienia.
2) W przypadku wszczęcia postępowania, Przewodniczący wyznacza ze składu KEZ zespół 2 lub 3 osobowy w zależności od potrzeb celem zbadania dokumentów, przeprowadzenia postępowania i sporządzenia projektu orzeczenia.
3) Termin przeprowadzenia postępowania zakończonego sporządzeniem projektu orzeczenia nie powinien przekroczyć 3 miesięcy od daty wpływu wniosku lub jego uzupełnienia.
4) Powołany Zespół po zapoznaniu się z materiałami dotyczącymi sprawy może wystąpić do zainteresowanych stron o przesłanie dodatkowych materiałów i uzupełnień, jeżeli jest to niezbędne dla wydania orzeczenia.
5) W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zespół może przeprowadzić postępowanie z udziałem zainteresowanych stron.
6) Stowarzyszenie nie ponosi kosztów związanych z udziałem zainteresowanych stron.
7) W toku prowadzonego postępowania dopuszcza się uzyskanie dodatkowych opinii od specjalistów, instytucji lub organów, po uzyskaniu zgody zainteresowanych co do formy opinii i poniesienia kosztów związanych z jej opracowaniem.
8) Projekt orzeczenia sporządzony na piśmie i podpisany przez Przewodniczącego KEZ przekazuje się Zarządowi Stowarzyszenia. Projekt orzeczenia powinien zawierać wnioski o rodzaju proponowanych kar lub odstąpieniu od nich.
9) Zarząd podejmuje uchwałę zatwierdzającą orzeczenie i przekazuje zainteresowanym stronom.
10) Od orzeczenia zainteresowanym stronom przysługuje, zgodnie ze Statutem, odwołanie do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, poprzez Zarząd Stowarzyszenia.
11) W przypadku braku odwołania od orzeczenia w terminie 14 dni od daty jego otrzymania, orzeczenie staje się prawomocne.
ROZDZIAŁ III. Postanowienia końcowe
§ 5
Członkowie Komisji Etyki Zawodowej są zobowiązani do wykonania czynności w sposób bezstronny, z zachowaniem szczególnej staranności.
§ 6
Członkowie Komisji Etyki Zawodowej zobowiązani są do powiadomienia Przewodniczącego KEZ o konieczności wyłączenia ich z Zespołu, o ile istnieją przesłanki o wyłączeniach, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.
§ 7
Koszty związane z prowadzeniem postępowania, z wyłączeniem kosztów o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 7, ponoszone są przez Stowarzyszenie.
§ 8
Niniejszy regulamin zatwierdzony uchwałą Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia wchodzi w życie z dniem 13 czerwca 2007 r.
ZASADY OGÓLNE KODEKSU ETYKI ZAWODOWEJ RZECZOZNAWCÓW MAJĄTKOWYCH - kodeks etyki