Biuletyn nr 10

BIULETYN INFORMACYJNY
Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Krakowie

Kraków dn. 31.08.2004 r.

NR 10

AKTUALNOŚCI
1. I znowu się spotykamy po tak długim okresie od ostatniego wydania naszego biuletynu. Przez ten okres wydarzyło się kilka znaczących dla naszego środowiska zmian w ustawodawstwie oraz na szczeblach centralnych. Ciągła zmiana na stołkach ministerialnych zaczyna być już męcząca ponieważ powoduje to zawirowania w nowych ustawach i rozporządzeniach, a co za tym idzie ciągłe niedoinformowanie wszystkich w zakresie obowiązujących przepisów. Odejście Dyrektora Henryka Jędrzejewskiego, likwidacja Urzędu Mieszkalnictwa, przyporządkowanie nas Ministerstwu Infrastruktury spowodowało rozmycie pewnych ważnych dla nas problemów , musimy cały czas walczyć a z tym nie jest najlepiej gdyż brak konsolidacji powoduje pewne rozbieżności w naszych wspólnych działaniach . Widoczne zmiany w Ustawie o gospodarce nieruchomościami zaczynają dyskredytować nasz zawód a na tej sytuacji zaczynają najlepiej wychodzić pośrednicy. Na liście dyskusyjnej PFSRM przewinęła się dyskusja dotycząca naszego środowiska , tematem dyżurnym przez kilka miesięcy była przynależność i podpisywanie umów pomiędzy nami a firmą HFS ( dla przypomnienia jest to firma pośrednicząca w wykonywaniu wycen dla banku WBK ). Zastanawiającym jest jak wielu naszych kolegów podpisało te umowy. Świadczyć to może o coraz trudniejszej sytuacji w naszym środowisku. Zaniżanie cen stało się nagminne , brak lojalności w stosunku do kolegów ( wyszukiwanie w ich operatach błędów aby wykazać się przed swoimi zleceniodawcami) stało się symptomem degrengolady naszego środowiska. Jest nas dużo i musimy zacząć współpracować a nie wzajemnie się zwalczać .

2. W dniach 21-22.05.2004 odbyło się seminarium w Krynicy nt. "Szkoda
i odszkodowanie w sferze prawa cywilnego i administracyjnego. Odszkodowanie za tereny zajęte pod drogi publiczne. Odszkodowanie za nieruchomości zajęte pod urządzenia infrastruktury technicznej".
W szkoleniu wzięło udział 127 osób.
Spotkanie to wniosło bardzo dużo w nasz warsztat , ponieważ wykład Pana Mariana Wolanina otworzył nam wiele nieznanych problemów
z jakimi musimy się borykać w codziennej praktyce.

Bawiliśmy się wszyscy doskonale, świadczy to o tym że należy cały czas organizować takie spotkania abyśmy mogli się poznawać coraz bliżej. Następne spotkanie w grudniu

3. 9 czerwca 2004 r. odbyło się Walne Zebranie , w trakcie którego została wyłoniona Komisja Opiniująca operaty w skład ,której weszły osoby wg nas najbardziej wiarygodne i odpowiedzialne :

Są to:
Przewodniczący Komisji - Józef Kubica
Członkowie :
Jolanta Nosek-Haich
Piotr Błąkała
Tadeusz Jasiński
Jerzy Dydenko
Ryszard Jasiński
Piotr Krochmal
Jarosław Czerski
Maciej Próchnicki

Jak bardzo gorące było to głosowanie niech świadczy fakt ,że dopiero po pewnej dogrywce została ona wyłoniona.

Rola tej komisji jest bardzo ważna dla naszego środowiska ,gdyż pozwoli nam na naszym szczeblu weryfikować oraz pomagać rozwiązywać coraz trudniejsze problemy .

Musimy powiedzieć ,że coraz trudniej się pracuje , nasze operaty zaczynają stanowić pewnego rodzaju dzieła sztuki a i tak nie możemy się ustrzec błędów. Jest to na pewno wynikiem ciągłej gonitwy za zleceniami, ileż razy spotykamy się z faktem ,że naraz dzwoni do nas kilku zleceniodawców aby w tym samym terminie wykonać operat. Chcąc się wywiązać ze zlecenia ( a w szczególności zarobić) możemy nieświadomie popełnić błąd , który może zaważyć na dalszej naszej wiarygodności.

Liczę ,że stworzona Komisja pozwoli nam spokojnie zweryfikować naszą pracę i ustrzeże nas przed groźniejszymi konsekwencjami

II ŚRODY MIESIĄCA

8 września 2004

Temat: Analiza rynku mieszkań w Krakowie.
Wykładowca: Alicja Malczewska - członek Małopolskiej Bazy Danych Rzeczoznawców Majątkowych

13 października 2004

Temat: Kodeks etyki zawodowej w świetle doświadczeń amerykańskich.
Wykładowca: Małgorzata Petry-Węcławowicz

10 listopada 2004

Temat: Wycena maszyn i urządzeń.
Wykładowca: Marek Nawalaniec

8 grudnia 2004

Temat: Izba zawodowa rzeczoznawców majątkowych.
Wykładowca: Jarosław Strzeszyński

12 stycznia 2005

Temat: Prawo podatkowe w zakresie usług rzeczoznawstwa majątkowego i obrotu nieruchomościami (proszę o nadsyłanie pytań do sekretariatu).
Wykładowca: Doradca Podatkowy


4.Jak co roku w dniach 24-25 września br. odbędzie się spotkanie organizowane w Regetowie przez naszego kolegę Andrzeja Demusza oraz Roberta Zygmunta.
Temat pt. rozpoznawanie drzew i krzewów poprowadzi dr Zdzisław Bednarz.

Liczba miejsc ograniczona tylko do 50 osób , koszt 150,00 zł /osobę - termin zgłaszania do dnia 9 września br.
Prosimy o dokonywanie wpłat w Stowarzyszeniu lub przelewem po wcześniejszym wpisaniu się na listę uczestników.

Rozpoczęcie 24-09-2004 o godz.14 00 obiadem a następnie wykład.

Wieczorem szampańska zabawa - w tym miejscu należą się słowa uznania dla Andrzeja Demusza , który część artystyczną tak pięknie przygotował ,że należy się cieszyć że znowu się spotkamy w tak fantastycznej atmosferze.

Liczę ,że Leszek Kaczor ( ukłon w stronę doskonałego kronikarza) swoim aparatem potrafi wyczarować najbardziej ciekawe i zabawne sytuacje, tak abyśmy mogli się zdrowo pośmiać patrząc na siebie.

5. W dniu 28 września 2004 r. odbędzie się wykład Dyrektora Henryka
Jędrzejewskiego na temat: "Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomo
ściami."
Miejsce: sala konferencyjna Instytutu Obróbki Skrawaniem w Krakowie, ul. Wrocławska 37a.
Koszt uczestnictwa: członkowie MSRM 50 zł, pozostałe osoby 100 zł.
Termin zgłaszania i płatności (po uprzednim wpisaniu na listę uczestników) : do 20 września br

6. W dniach 10-11 grudnia 2004 r. w Ośrodku SIWARNA w Kościelisku
k.Zakopanego odbędzie się szkolenie. Temat szkolenia nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony. Do 30 września można składać propozycje tematu jak i osoby wykładowcy. Propozycje prosimy składać e-mail na adres Stowarzyszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

7. W dniu 9 października mają odbyć się I Mistrzostwa Szachowe naszego środowiska o puchar Prezesa MSRM organizowane przez Marka Nawalańca ( tel.601 42-67-68 ). Zapraszamy wszystkich chętnych ( w mistrzostwach mogą brać udział dzieci ). Będzie to pierwsze spotkanie naszego środowiska w takich zawodach ale myślę , że wszyscy zainteresowani będą się mile bawić , traktujemy to jak zabawę i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Z Polski spłynęło kilka zgłoszeń i liczę że nasze małopolskie środowisko potrafi pokazać swoje pazurki tak aby MSRM było górą w tak ciekawej dyscyplinie. Kilka zgłoszeń spłynęło od rzeczoznawców - rodziców , którzy zgłosili swoje pociechy. Zapraszam więc serdecznie do uczestnictwa.
Bliższe dane zostaną wysłane na początku września

8. Już po raz trzeci odbyła się Zaczarowana Dorożka organizowana przez Leszka Kaczora. Coraz więcej osób z całej Polski przyjeżdża do Krakowa aby w niepowtarzalnej atmosferze pogadać , pośmiać się przy piwku a przede wszystkim spotkać się z osobami , które znamy tylko ze stron internetowych. Tak bardzo szykowałem się do tego spotkania ale
w ostatniej chwili nagromadziły się obiektywne przeszkody , czego strasznie żałuję ale liczę że następnych na pewno nie odpuszczę i wraz ze mną wszyscy koledzy , którzy teraz nie mogli być .

9. SZKOLENIA ORGANIZOWANE PRZEZ PFSRM

Terminy i tematykę szkoleń prześlemy Państwu po otrzymaniu in-
formacji z Federacji.

Zwyczajowo członkowie Zarządu MSRM pełnią dyżury w Stowarzyszeniu w godzinach od 15 do 16 w każdą I środę miesiąca . Do końca roku pozostały jeszcze 4 środy:

1 września 2004
Krzysztof Bartuś
6 października 2004
Andrzej Demusz
3 listopada 2004
Lucyllia Głogowska
1 grudnia 2004
Leszek Kaczor

 

Marek Nawalaniec

 

 

 

günlük ev günlük kiralık ev beylikdüzü günlük ev